Sende Kodlama Yap

mBlock mu Yoksa S4A mı ?

Arduinonun kendi Arduino IDE programlaması C++ dilinin aynısıdır. Bundan dolayı hayatında hiç programlama dili ile uğraşmamış biri için zordur. Bizler de ilkokul ve ortaokul öğrencileri ile çalışacağımız için bizim için daha da işi zorlaştırıyor.

Blok kodlama ile bu işi daha kolay hale getirebiliriz. Bunun için şu anda çok bilinen iki uygulama var. mBlock ve S4A (Scratch For Arduino) programları.

Ben ilk önce S4A ile başladım. Ancak orada bazı sıkıntılar başgösterdi. Özellikle her bir devre elemanı için arduino karta kütüphane yüklemek gerekiyor (arduino ide ile) Bunları öğrencilerin yapması zordu.  S4A da 10-11-12-13 numaralı dijital pinler kullanabiliyordum. Yaptığım çalışmayı arduino karta yükleme yapamıyordum. S4A kapattığımda yaptığım çalışmada gidiyordu. Bilgisayara bağımlı kalıyordum.Sadece Arduino Uno ile çalışabiliyordu. Serial ekran çıktısı alamıyordum. Tek avantajı Analog pinlerden gelen verileri anında okuyabiliyordum.

 

Sonra mBlock uygulaması ile çalışmaya başladım. mBlock uygulaması benim için büyük avantajlar sunuyordu. Bir çok kartı destekliyordu. Her hangi bir kütüphane yükleme ihtiyacı duymadım kartlara. Yaptığım çalışmaları kartlara direk yükleyip bilgisayardan bağımsız çalışabildim ve tüm pinleri aktif şekilde kullanabildim. Hatta Arduino Mega’yı bile çok rahat kullandım. Serial ekrana çıktı alabiliyoruz.

Bu yüzden ben sitede mBlock ile kodlamaya ağırlık vereceğim.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 13 YORUM
 1. Sümeyra dedi ki:

  Hesabınız öğrenciler için gerçekten faydalı. Çok teşekkürler 🙂

  1. Mehmet KAYA dedi ki:

   Ben teşekkür ederim.

 2. Suzan dedi ki:

  Gerçekten güzel bilgiler vermissiniz. Sizi tebrik ederim bende öğrencilere hangi parçaları alırsam diye düşünüyordum.

  1. Mehmet KAYA dedi ki:

   Ne kadar ilerleyeceksiniz ona göre malzeme almanız daha doğru.

 3. Ahmet gürbüzer dedi ki:

  Emeğinize sağlık gerçekten çok faydalı olmuş

 4. can dedi ki:

  arkadaşlar port algılamazsa ne yaayım

 5. sezgin dedi ki:

  Teşekkür ederiz, çalışmalarınızı derslerimizde kullanıyoruz…

 6. Başak AYHAN dedi ki:

  Çok faydalı bilgiler içeren bir site olmuş emeğinize sağlık. Çalışmalarınızın devamını bekliyoruz 🙂

  1. Mehmet KAYA dedi ki:

   Teşekkür ederim. En kısa sürede devamı gelecektir.

 7. mine dedi ki:

  Sitenizin içeriği gerçekten çok güzel çok faydalı ellerinize sağlık

 8. Burçin dedi ki:

  İyi günler.
  Biz çocuğumla arduino mirco r3 üstünden WS2812B ledini yakmaya çalışıyoruz. Bu konuda çalışmalarınız varsa yardımcı olabilir misiniz?

 9. ROBOCLUP YUSUF dedi ki:

  Ben s4a’dan başladım. Bazen sürekli donuyordu. Sonra MBlock ile devam ettim. Hiiiiç donma sıkıntısı filan yaşamadım. Hemde Arduino cc programını da yanda gösteriyor. Gerçekten MBlock harika. Bize çoook şey sunuyor. Ben kodları s4a’dan yazacak iken üzülüyorum. MBlock’dan yazacağımda ise seviniyorum. Sitenizde böyle bir içeriğin bulunması beni baya mutlu etti. Ben MBlock’u öneriririm. Saygılar:)

 10. Figen dedi ki:

  S4için aynı fikitdeyim bende Mblock’dan yanayım. Ellerinize sağlık güzel çalışmalar

BİR YORUM YAZ